Упражнения за крака – прасци
Прасците се състоят от множество малки мускули,съставени предимно от червени мускулни влакна. Най-големият от тях се нарича триглав подбедрен мускул. Прасците за краката са това, което е предимшницата за ръцете. Общо взето, функциите на тези мускули са да участват в движението на глезените и пръстите на краката (предимно сгъване и разгъване) Затова упражненията за предмишниците трябва да съдържат това движение. Предмишниците се използват много в ежедневието – те участват винаги, когато се движим (макар и слабо). Те участват и при упражненията за крака, понеже се натоварват до известна степен. Въпреки това има някои специални упражнения, натоварващи главно прасците. Те представляват изправяне на пръсти с различни утежнения. Упражненията са 3 типа: с щанги, с гири и на машини. Изправянията трябва да се изпълняват ритмично и в голям брой повторения, за да може да се стимулират прасците (не забравяйте, че са съставени от червени мускулни влакна). Ето и кратка характеристика на четирите типа упражнения.
Типове упражнения
* С щанги - Те включват различни варианти на изправянето на пръсти. Може да се изпълняват от седеж или от стоеж. При седеж щангата се поставя върху бедрата, близо до коленете. При изпълнение от стоеж може да държите щангата в ръце (като в горно положение при мъртва тяга) или да я сложите на раменете (като при клековете). Желателно е да сложите поставка под пръстите си, за да можете да направите пълно движение.* С гири (дъмбели) - Тe също представляват изправяне на пръсти, което се прави от стоеж. То може да се прави и с двата крака едновременн или първо с единия, а после с другия крак (при втория вариант трябва да се придържате за равновесие). Когато правите изправяне само с единия крак, дръжте само една гира в едноименната ръка (ако се изправяте на пръсти на левия си крак, дръжте.гира в лявата ръка). Сложете поставка под пръстите си за пълна амплитуда на движение.
* На машини - За прасци се използват два вида машини. Най-популярна е калф – машината. Упражненията на нея наподобяват изправянето на пръсти от стоеж с щанга или гири. Предимството й е това, че може да използвате големи тежести, без да се притеснявате за удържането и баланса им. Тази машина има и разновидност за изпълнение от седеж. Действието й е аналогично на изправянето на пръсти от седеж с щанга. Втората машина за прасци е машината за лег-преси. Упражнението на нея се състои в избутване на шейната й с пръсти, без да сгъвате краката в коленете, както при тренировката за крака. Теоритически има възможност за използване и на още една машина в тренировката за прасци – долния скрипец. Можете да го използвате вместо свободни тежести и да правите изправяне на пръсти. Само че използването на скрипец за прасците не е популярно, не е удобно и е практически лишено от смисъл.
Тънкости при изпълнението
При упражненията за прасци рядко се срещат проблеми с правилната техника на изпълнение. По-скоро можете да сгришите в скоростта на изпълнение и броя на повторенията. Ако използвате прекалено големи тежести и се отпускате доста надолу, можете да преразтегнете или да травмирате глезените. За да не ви се случват тези проблеми, вижте долните съвети за изпълнение на упражненията и ги спазвайте.1) Изпълнявайте упражненията ритмично и по-бързо, отколкото при останалите мускулни групи. Целта е да вкарате кръвта в тях, да ги напомпите, да ги “изгорите” и да ги накарате да растат. Имайте предвид, че това не е лесна работа. Затова усетите ли пареща болка в прасците, не спирайте, а направете още няколко повторения, за да постигнете “изгарянето”.
2) Дръжте прасците стегнати през цялото време. Не се отпускайте свободно надолу – придържайте тежестта и през отрицателната част от повторението. Така вие печелите допълнително натоварване, а и намалявате риска от травми в глезена.
3) Не правете упражненията с много големи тежести, без да сте зъгрели добре. Тези упражнения понякога може да се окажат опасни за глезените, особено ако използваното утежнение е по-голямо. Най-добре оставете тези упражнения за края на тренировката за крака. Дотогава ще сте натоварили прасците поне в едно от упражненията, които сте правили, и сега ще ги “довършите” по подходящ начин, без да рискувате да получите травма.
4) Най-добре тренирайте прасците честичко – 2-3 пъти на седмица е добър избор. Те се възстановяват по-бързо от останалите мускули, така че не се стряхувайте, че може да ги претренирате.
Ето и няколко примерни упражнения:

Мускули, участващи в движението
Изправянето на пръсти натоварва всички мускули на прасците. Най-важните от тях са триглавият подбедрен мускул (образуващ основната част от масата на прасците) и солеусът (разположен под него). Тъй като упражнението е изолиращо, то не натоварва други мускулни групи. От положението на тялото зависи кой мускул на прасците ще поеме по-голямата част от натоварването. При вариант от стоеж повече се натоварва триглавият подбедрен мускул, а при вариант от седеж натоварването се поема повече от солеуса.Варианти на изправянето на пръсти
Според използваното утежнение изправянето може да бъде с щанга, с гири или на машина. Според положението на тялото – изправяне на пръсти от стоеж и от седеж. Изправянето на пръсти се различава още според положението на стъпалата. Ето особеностите на вариантите.1) Варианти според утежнението
* С щанга - този вариант не е много удобен, но пък позволява използването на големи тежести с относителна стабилност на тялото. Ако се изпълнява от стоеж, изправянето може да стане с щанга на раменете или с щанга пред тялото. Вариантът с щанга на раменете е нестабилен, поради което повечето билдери предпочитат да държат щангата в надхват пред тялото с отпуснати ръце. Разлика в натоварването на прасците няма. Ако се прави от седеж, щангата се поставя върху бедрата, малко над коленете. Ако ви убива, ще трябва да поставите мека подложка (дунапрен или нещо от този род) под лоста на щангата.
* С гири - гирите са по-удобни за държане, но пък равновесието при тях се пази по-трудно, тъй като изместват центъра на тежестта малко назад. Затова може да опитате вместо да държите длани отстрани на тялото, да ги поставите пред бедрата си. Вариантът с гири може да се изпълнява само от стоеж – от седеж той би бил доста неудобен, а и неефективен. Разлика между натоварването на прасците при изправяне с щанга или с гири няма.

2) Варианти според положението на тялото - Тук има два варианта: от седеж и от стоеж. вариантът от седеж може да се изпълнява и с щанга, и с гири, и на машина. Той натоварва повече триглавия подбедрен мускул. Недостатъкът на този вариант е, че натоварва до известна степен гръбначният стълб, който трябва да поддържа тежестта. Вариантът от седеж може да се изпълнява само с щанга или на машина. Той натоварва повече солеуса и по-малко триглавия бедрен мускул. Недостатъкът на стоежа е предимство на седежа: той изобщо не натоварва гръбнака. Препоръчително е да комбинирате вариантите от стоеж и седеж за оптимално развитие на прасците.
3) Варианти според положението на стъпалата - Тук изправянето на пръсти може да бъде с успоредни или с разтворени стъпала. Според някои изследвания при разтваряне на стъпалата се натоварва повече вътрешната част на прасците, а при събиране на стъпалата натоварването се прехвърля към външната част на подбедрицата. Няма единно мнение по въпроса дали това е вярно или не. Затова експериментирайте, но не изпадайте в крайности (не разтваряйте прекалено стъпалата), защото ще има контузии.



От ляво на дясно: изправяне на пръсти от стоеж на машина, от седеж с щанга и от стоеж с щанга
Техника на изпълнение
Ще ви опиша изправянето от стоеж на машина. Останалите варианти са аналогични.- Стъпете на платформата на машината с пръсти и сложете рамене под възглавничките.
- Повдигнете се максимално на пръсти, като държите тялото изправено и гледате напред.
- В горно положение задръжте за секунда и се отпуснете бавно надолу.
- След като усетите неболезнено разтягане в прасците, задръжте за момент и започнете следващото повторение.
Съвети за правилно изпълнение
По принцип изправянето на пръсти не е опасно упражнение. Проблеми обаче могат да възникнат при използването на много големи тежести, прекалено отпускане надолу или клатене на тялото. Ето няколко съвета за избягване на неприятностите.* Изпълнявайте упражнението ритмично, с умерена скорост, но никога прекалено бързо. Можете да получите трявма в прасците, затова внимавайте. Нужда от прекалено бързане няма.
* Старайте се да изпълнявате движението в цялостната му амплитуда, но не се престаравайте. Не се отпускайте прекалено надолу. Разтягането е хубаво нещо, но преразтягането вече не е. След като усетите неболезнено разтягане в прасците, започвайте следващото повторение.
* През цялото време дръжте тялото изправено и не го клатете (ако изпълнявате от стоеж). В противен случай ще подложите гръбначния стълб на неприятно натоварване и дори рискувате да получите контузия.
* Ако изпълнявате изправянето с щанга от седеж, не я поставяйте точно на коленете си. Тя може да ги травмира, особено ако е по-тежка. Поставете щангата малко над нивото на коляното, но не прекалено високо, за да не се загуби ефекта от нея. Ако лостът ви убива, подложете нещо меко между него и бедрата ви.
* Не започвайте упражнението с големи тежести, без да сте загрели добре. Прасците са малки мускули, така че лесно може да ги преразтегнете и контузите. Нека ако не сте загрели, първата ви серия бъде с по-малки тежести и повечко повторения.
No comments:
Post a Comment